Past Continuous Tense

Prošlo trajno vreme, za radnju koja je u prošlosti trajala. Divota! Sve je jasno iz naslova.


was/were  +  infinitive-ing

Tabelarni prikaz 12 vremena u engleskoj gramatici

I suppose that you already know how to form and use the verb tenses. Think of this as of a short reminder, that might be helpful when you are in a hurry, but still need to revise the tenses.

Past Simple Tense

Još jedno 'simple' vreme, što znači da u potvrdnom obliku imamo samo glavni glagol sa nastavkom, a u upitnom i odričnom pomoćni glagol DO. Al' ne lezi vraže! Ovde će nam biti potrebni i nepravilni glagoli. Sorry!

Ilustrovana istorija engleskog jezika

Nadam se da oni koji dobro znaju engleski neće imati problema da isprate ovaj sjajan klip, i pri tom uživaju u britanskom izgovoru i tipičnom engleskom humoru.

Načisto je blesavo. Ako ustreba neki HELP, pitajte ;)


History of English



Ozbiljniju varijantu imate u ovom BBC-jevom dokumentarcu:



Present Continuous Tense

Ovo je sadašnje trajno vreme, i zgodno je što se koristi za radnju koja sada traje, baš kao što mu naziv i govori. Ima još jedan naziv - Present Progressive Tense, ali je isto vreme u pitanju.

Present Simple Tense

Najčešće ga prevodimo sa 'prezent' ili 'sadašnje vreme', a ono veze sa sadašnjošću nema! Mnogo je važno da to zapamtite. Znači, kad te neko pita šta radiš, ne odgovaraš mu u ovom vremenu!

Modalni glagoli 1 (can, could, must, have to)

Lekcija 1

Modalni glagoli se od ostalih razlikuju po nekoliko osobina:

  1. Ne dodaju -s kod trećeg lica jednine u vremenu Present Simple
  2. Ne mogu da grade većinu vremena
  3. Ne stoje sami, već posle njih ide još neki glagol u obliku krnjeg infinitiva (bez onog 'to')

Kako se uči egleski i nešto o fonetskoj transkripciji

Nekad mi se čini da vi jednostavno ne umete da učite, ili znate kako se uči, ali nećete to da primenite. Nisam ni ja bila đak koji je svakog dana učio po četiri sata (dva, da obnovim ono što je danas bilo u školi, a dva, da obnovim ono što mi treba za sutra). I ja sam kalkulisala - ono što me je zanimalo učila sam i više nego što treba, da bih još više saznala, a ne za ocenu. Ono što nisam volela, učila sam kad moram i koliko moram. 




Glagoli radnje i glagoli stanja (Action and state verbs)

Postoje glagoli koji označavaju pravu radnju. To znači da zaista možete da zamislite nekoga kako to radi. Njih zovemo action verbs. Postoje i glagoli koji označavaju pre neko stanje, podatak, nego pravu radnju. Njih zovemo state (stative) verbs.

Pomoćni i glavni glagoli (Main and auxiliary verbs)

U ovom tekstu vas upoznajem sa još jednom podelom u svetu glagola - na glavne i pomoćne.

Ovi glagoli neke od vas muče kod formiranja takozvanih složenih vremena (sva osim Present Simple i Past Simple). Zovemo ih main i auxiliary verbs.

O glagolima uopšte ( + regular and irregular verbs)

Kada se pomenu glagoli, prvo se pomisli na vremena. Može i tako, ali mislim da je bolje prvo shvatiti i razlučiti neke osnovne pojmove, pa tek onda preći na ta vremena i složeniju gramatiku poput pasivnog vida, indirektnog (neupravnog) govora, uslovnih rečenica i sl.

Brojive i nebrojive imenice (Countable and uncountable nouns)

Podela na brojive i nebrojive imenice bi trebalo da je prilično jasna. Postoji ono što možemo da brojimo i ono što ne možemo.

Imenice - podela (Nouns - classification)

Imenice su vrsta reči kojima označavamo imena bića, predmeta, pojava... Baš kao i u srpskom jeziku. Kod nas kuća, kod njih house; kod nas majka, kod njih mother; ljubav - love, strah - fear, Džejn - Jane, cvet - flower, pas - dog, i sve tako redom.

Ja Tarzan, a ti Džejn

Verovatno ste u školi počeli da učite engleski jezik tako što ste učili nove reči i to verovatno u grupama, odnosno po temama - nazivi predmeta u učionici, brojevi, boje, nazivi voća, povrća, delova garderobe i slično. To znači da ste se uglavnom bavili imenicama. Zatim ste dodali glagole (reči koje označavaju radnje i stanja), prideve (reči kojima opisujemo imenice), priloge (reči kojima opisujemo radnju). Ukratko, najpre je 'dečak pisao', a zatim je 'visoki dečak brzo pisao'. Međutim, bez znanja gramatike vaša rečenica može da glasi samo i isključivo ovako: "Visoki dečak brzo pisati." Ili: "Dva devojčica lepo pevati." Ili: "Ja biti mnogo gladan." Nije da vas neće razumeti i ako se tako izražavate, ali ćete možda zaraditi neki nadimak. Na primer, Tarzan! Zato se ovakvo izražavanje često naziva Tarzan's English. Ponavljam, razumeće vas i tako, a svrha jezika i jeste komunikacija. Ako vi biti žedni, neko vama dati voda i vi ne biti žedni. 


(Ovo vam je Džoni Vajsmiler, najpoznatiji Tarzan ikada)